

12oz PLA Coated DW Coffee Cup/Brown Print
SKU: 5538-1
- Description
- Additional information
Description
12oz Double wall Cup-To-Grow. Brown / Leaf print. One of the great benefits of the Cup-To-Grow is that it offers a sustainable alternative to traditional take-away paper cups yet maintaining the level of convenience offered by disposable packaging. Unlike traditional paper cups that use a petroleum-based plastic lining, Cups-To-Grow are lined with a bioplastic lining PLA (poly-lactic-acid) harvested from corn starch, natural annually renewable resource.Qty (25 Cups)
Additional information
| Weight | 0.425 kg |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 9 × 9 cm |
| Format | Cup, Double Wall |
| Capacity | 340ml (12oz) |
| Colour | Natural/Kraft |
| Brand | Greenmark |
| Feature | Printed |
| Item Contents Desc | 1000, Cup(s) |
| Material | Bioboard |
| Environmental | Compostable |
- Description
- Additional information
Description
12oz Double wall Cup-To-Grow. Brown / Leaf print. One of the great benefits of the Cup-To-Grow is that it offers a sustainable alternative to traditional take-away paper cups yet maintaining the level of convenience offered by disposable packaging. Unlike traditional paper cups that use a petroleum-based plastic lining, Cups-To-Grow are lined with a bioplastic lining PLA (poly-lactic-acid) harvested from corn starch, natural annually renewable resource.Qty (25 Cups)
Additional information
| Weight | 0.425 kg |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 9 × 9 cm |
| Format | Cup, Double Wall |
| Capacity | 340ml (12oz) |
| Colour | Natural/Kraft |
| Brand | Greenmark |
| Feature | Printed |
| Item Contents Desc | 1000, Cup(s) |
| Material | Bioboard |
| Environmental | Compostable |





