


12oz PLA Coated SW Coffee Cup/Plain White
SKU: 5535-20
- Description
- Additional information
Description
12oz Single wall Cup-To-Grow. Plain White. One of the great benefits of the Cup-To-Grow is that it offers a sustainable alternative to traditional take-away paper cups yet maintaining the level of convenience offered by disposable packaging. Unlike traditional paper cups that use a petroleum-based plastic lining, Cups-To-Grow are lined with a bioplastic lining PLA (poly-lactic-acid) harvested from corn starch, natural annually renewable resource.Qty (1000 Cups)
Additional information
| Weight | 12 kg |
|---|---|
| Dimensions | 46.5 × 37 × 50 cm |
| Colour | White |
| Brand | Greenmark |
| Format | Cup, Single Wall |
| Capacity | 340ml (12oz) |
| Material | Bioboard |
| Item Contents Desc | 1000 |
- Description
- Additional information
Description
12oz Single wall Cup-To-Grow. Plain White. One of the great benefits of the Cup-To-Grow is that it offers a sustainable alternative to traditional take-away paper cups yet maintaining the level of convenience offered by disposable packaging. Unlike traditional paper cups that use a petroleum-based plastic lining, Cups-To-Grow are lined with a bioplastic lining PLA (poly-lactic-acid) harvested from corn starch, natural annually renewable resource.Qty (1000 Cups)
Additional information
| Weight | 12 kg |
|---|---|
| Dimensions | 46.5 × 37 × 50 cm |
| Colour | White |
| Brand | Greenmark |
| Format | Cup, Single Wall |
| Capacity | 340ml (12oz) |
| Material | Bioboard |
| Item Contents Desc | 1000 |

