

16oz Greenmark Coffee Cup PLA Coated SW Cup White
SKU: 5536-1
- Description
- Additional information
Description
16oz Single wall Cup-To-Grow. Plain White. One of the great benefits of the Cup-To-Grow is that it offers a sustainable alternative to traditional take-away paper cups yet maintaining the level of convenience offered by disposable packaging. Unlike traditional paper cups that use a petroleum-based plastic lining, Cups-To-Grow are lined with a bioplastic lining PLA (poly-lactic-acid) harvested from corn starch, natural annually renewable resource.Qty (50 Cups)
Additional information
| Weight | 0.68 kg |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 9 × 9 cm |
| Material | Bioboard |
| Capacity | 454ml (16oz) |
| Format | Cup, Single Wall |
| Brand | Greenmark |
| Colour | White |
| Item Contents Desc | 1000 |
- Description
- Additional information
Description
16oz Single wall Cup-To-Grow. Plain White. One of the great benefits of the Cup-To-Grow is that it offers a sustainable alternative to traditional take-away paper cups yet maintaining the level of convenience offered by disposable packaging. Unlike traditional paper cups that use a petroleum-based plastic lining, Cups-To-Grow are lined with a bioplastic lining PLA (poly-lactic-acid) harvested from corn starch, natural annually renewable resource.Qty (50 Cups)
Additional information
| Weight | 0.68 kg |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 9 × 9 cm |
| Material | Bioboard |
| Capacity | 454ml (16oz) |
| Format | Cup, Single Wall |
| Brand | Greenmark |
| Colour | White |
| Item Contents Desc | 1000 |

