

8oz Greenmark Coffee Cup PLA Coated SW Cup/Plain 90mm
SKU: 5534-1
- Description
- Additional information
Description
8oz Single wall Cup-To-Grow. Plain White. This cup has a wider top to fit same lid as 12 and 16oz. One of the great benefits of the Cup-To-Grow is that it offers a sustainable alternative to traditional take-away paper cups yet maintaining the level of convenience offered by disposable packaging. Unlike traditional paper cups that use a petroleum-based plastic lining, Cups-To-Grow are lined with a bioplastic lining PLA (poly-lactic-acid) harvested from corn starch, natural annually renewable resource. Qty (50 Cups)
Additional information
| Weight | 0.42 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 44.5 cm |
| Capacity | 227ml (8oz) |
| Material | Bioboard |
| Format | Cup, Single Wall |
| Brand | Greenmark |
| Contents L, W, H | 90mm |
| Colour | White |
| Item Contents Desc | 1000 |
You may also like
- Description
- Additional information
Description
8oz Single wall Cup-To-Grow. Plain White. This cup has a wider top to fit same lid as 12 and 16oz. One of the great benefits of the Cup-To-Grow is that it offers a sustainable alternative to traditional take-away paper cups yet maintaining the level of convenience offered by disposable packaging. Unlike traditional paper cups that use a petroleum-based plastic lining, Cups-To-Grow are lined with a bioplastic lining PLA (poly-lactic-acid) harvested from corn starch, natural annually renewable resource. Qty (50 Cups)
Additional information
| Weight | 0.42 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 44.5 cm |
| Capacity | 227ml (8oz) |
| Material | Bioboard |
| Format | Cup, Single Wall |
| Brand | Greenmark |
| Contents L, W, H | 90mm |
| Colour | White |
| Item Contents Desc | 1000 |




