

G-Force Ultra C5 Cut Resistant Thin Nitrile Coated Glove – L
SKU: 5900-1
- Description
- Additional information
Description
Product Features;
18 gauge exclusive lining technology delivering the thinnest and finest cut C nitrile glove on the market
Certified to the Oeko-Tex 100 standard, which means they do not contain any harmful/carcinogenic solvents
Touch screen compatible for use on most screens, tablets and mobile phones
Abrasion resistant micro-foam nitrile coated palm
Over 33% lighter than a standard cut C nitile glove
Perfect dexterity, flexibility and fit
Reinforcement between thumb and index fingers
360° breathability to keep your hands cool at work
Sanitized hygiene function offers increased freshness, comfort and protection
Contact Heat Resistant according to EN407 up to 100 degrees Celcius
Applications;
Mining, Oil & Gas
Construction
Maintenance
Metal Handling
Glass Handling
Security, Emergency
Manual HandlingQty (1 Pair)
Additional information
| Weight | 0.065 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 10 × 3 cm |
| Brand | Maxisafe |
| Colour | Black, Grey/Charcoal |
| Item Contents Desc | 1, Pair(s) |
| Format | Large, Unisex |
| Material | Fabric |
| Purpose | General Purpose, Glass, Grip, Heat Resistant |
- Description
- Additional information
Description
Product Features;
18 gauge exclusive lining technology delivering the thinnest and finest cut C nitrile glove on the market
Certified to the Oeko-Tex 100 standard, which means they do not contain any harmful/carcinogenic solvents
Touch screen compatible for use on most screens, tablets and mobile phones
Abrasion resistant micro-foam nitrile coated palm
Over 33% lighter than a standard cut C nitile glove
Perfect dexterity, flexibility and fit
Reinforcement between thumb and index fingers
360° breathability to keep your hands cool at work
Sanitized hygiene function offers increased freshness, comfort and protection
Contact Heat Resistant according to EN407 up to 100 degrees Celcius
Applications;
Mining, Oil & Gas
Construction
Maintenance
Metal Handling
Glass Handling
Security, Emergency
Manual HandlingQty (1 Pair)
Additional information
| Weight | 0.065 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 10 × 3 cm |
| Brand | Maxisafe |
| Colour | Black, Grey/Charcoal |
| Item Contents Desc | 1, Pair(s) |
| Format | Large, Unisex |
| Material | Fabric |
| Purpose | General Purpose, Glass, Grip, Heat Resistant |

